V následujících krocích finanční analýzy můžete použít program FinAnalysis
jako programového pomocníka pro výpočet kvantitativní, tzv. technické finanční analýzy
Stanovte volbu metod a postupů pro finanční analýzu
Jaká jsou kritéria pro volbu metod?
1) účelnost - Metodu musíme volit tak, aby odpovídala předem určenému cíli, vždy tedy musíme mít na paměti, čeho chceme finanční analýzou dosáhnout.
2) nákladovost - Finanční analýza vyžaduje určitý čas a náklady na kvalifikovanou práci odborníků. Náklady vynaložené na provedení analýzy by měly odpovídat její hloubce a rozsahu, stejně tak jako rizikům spojeným s rozhodováním, které se bude provádět na základě zjištěných výsledků.
3) spolehlivost - Tu můžeme zvyšovat pomocí kvalitního využívání všech dostupných dat. Spolehlivost vstupních informací zvyšuje spolehlivost výsledků analýzy.
Východiskem je detailní analýza účetních výkazů. Ukazatele mohou být extenzitní, charakterizující rozsah (objem) veličiny zpravidla pomocí absolutního čísla,
nebo intenzitní, charakterizující míru, v jaké jsou extenzivní ukazatele využívány podnikem, a jak silně nebo rychle se mění (relativní, poměrové ukazatele).
- extenzivní ukazatele se dále rozlišují na stavové, tokové, rozdílové a nefinanční.
- intenzitní pak na prostý poměr, indexy (bazické nebo řetězové), marginální a senzitivity.
Více o kvantitativní technické analýze
Udělejte horizontální a vertikální analýzu výkazů
Horizontální analýza (analýza vývojových trendů)
- porovnává ukazatele v čase (o kolik % se změnil HV oproti minulému roku. Máme-li dostatečnou časovou řadu, jsme pak schopni vysledovat určité tendence směřování sledovaných veličin (tržby, aktiva, náklady...) a vyvodit patřičné závěry. Změnu lze zobrazit buď jako absolutní hodnotu (rozdíl položky ve 2 následujících letech) nebo jako relativní hodnotu.
Již v tomto stádiu analýzy se dají postřehnout momenty, kdy vývoj dvou korespondujících položek se dostává do kolize se známými finančními pravidly - např. že index vývoje dluhů není v náležitém souladu s indexem výsledku hospodaření.
Vertikální analýza (procentní rozbor komponent nebo strukturální analýza)
- zabývá se stupňovitým rozborem jednotlivých složek tvořících jeden souhrnný finanční ukazatel. Tato analýza tak ukazuje podíl jednotlivých položek na jejích agregovaných hodnotách (ve výsledovce např. na celkových tržbách).
Z pohledu vertikální analýzy lze pohlížet na celou řadu těchto údajů, například na celkové náklady, celkové výnosy, příjmy, výdaje apod.
Více o horizontální a vertikální analýze účetních výkazů
Udělejte analýzu rozdílových ukazatelů (fondů finančních prostředků)
Jedná se o rozdílové ukazatele, které získáme jako rozdíl dvou absolutních ukazatelů. Někdy se označují jako finanční fondy nebo fondy finančních prostředků.
Pojem "fond" se ve finanční analýze používá v jiném smyslu než jak jej vymezuje účetnictví, ve finanční analýze se fond chápe jako:
- agregace určitých stavových položek vyjadřujících aktiva nebo pasiva
- rozdíl mezi určitými položkami aktiv a určitými položkami pasiv. Takový rozdíl se obvykle označuje jako čistý fond.
Mezi používané fondy ve finanční analýze patří čistý pracovní kapitál, čisté pohotové prostředky a čisté peněžně pohledávkové finanční fondy.
Více o analýze finančních fondů
Připravte výpočet poměrových ukazatelů (rentabilita, likvidita, aktivita...)
Poměrová analýza je základním nástrojem finanční analýzy. Poměrové ukazatele vznikají poměrem 2 absolutních ukazatelů (např. poměr čistého zisku a tržeb). Výhodou je, že redukují údaje lišící se podle velikosti společností a umožňují mezipodnikové srovnání.
Výsledkem poměrové analýzy jsou informace týkající se kapitálové struktury a zadluženosti podniku, schopnosti podniku hradit krátkodobé závazky a využívat efektivně aktiva při podnikové činnosti a schopnosti managementu zhodnotit prostředky vlastníků podniku.
- Říkají vám, zda váš majetek používáte rentabilně, měří efektivnost vloženého kapitálu do společnosti a schopnost vytvořit nové zdroje.
- Počítají likviditu, tedy avizují vám, jak si na tom stojí vaše firma ve vztahu ke svým krátkodobým závazkům, jak rychle jste schopni své závazky splácet.
- Říkají, jak efektivně ve firmě hospodaříte s aktivy (majetkem, pohledávkami, zásobami...), jak dlouho v nich máte vázány finance.
- Přinášejí informace týkající se úvěrového zatížení vaší firmy. Úvěry jsou do určité míry žádoucí, ale nesmíte firmu zatěžovat příliš vysokými finančními náklady.
Jako poměrové ukazatele ve FinAnalysis počítáme ukazatele rentability, likvidity, aktivity, zadluženosti a kapitálového trhu.
Více o poměrových ukazatelích
Zpracujte bankrotní a bonitní modely pro celkové hodnocení výsledků
Souhrnnými diagnostickými nástroji finanční analýzy jsou predikční modely finanční tísně. Často též označované jako modely včasného varování. Predikční modely se člení na bonitní a bankrotní.
Modely pracují s několika vybranými ukazateli, kterým jsou přiřazeny váhy. Výsledkem modelu je jediná hodnota, která umožňuje hodnocení společnosti. Právě hodnocení na základě jedné výsledné hodnoty je výhodou této skupiny nástrojů. Smyslem těchto modelů je říci, zda je společnost finančně zdravá či nikoliv a zda jí v blízké budoucnosti hrozí nebezpečí úpadku.
Pomocí vytvořených vzorců se předvídá, jestli firma přináší zisk či se ubírá spíše k bankrotu. Předpověď bankrotu lze zjistit již několik let před skutečným zbankrotováním.
Bankrotní a bonitní modely byly vytvořeny na reálných datech konkrétních společností v konkrétních zemích a čase. Některé z nich poté podle předpovědí i zkrachovaly.
Velmi užitečné jsou tyto modely pro investora při posouzení koupě akcií či dluhopisů firmy. Modely zahrnují důležité položky jako například aktiva, dluhy, zisk, tržby, závazky a další.
Více o bankrotních a bonitních modelech
Udělejte zhodnocení finanční situace a finančního zdraví podniku
Důležité je vycházet ze skutečných údajů pro jejich následnou analýzu a provedení objektivního rozhodnutí. Toto rozhodnutí však nelze učinit na základě jedné hodnoty či ukazatele.
K zajištění komplexního zhodnocení finanční situace podniku je nutné jednotlivé ukazatele a hodnoty sledovat ve vzájemných souvislostech. Srovnávání finančních ukazatelů by mělo probíhat v čase, prostoru a vůči normě.
Výsledky zjištěné finanční analýzou nám mohou poskytnout informace například o tom, zda je podnik schopný ustát svým závazkům, zda má vhodnou kapitálovou
strukturu či zda přináší požadovaný zisk. Majitele podniku bude z finanční analýzy nejvíce zajímat návratnost jeho prostředků neboli hodnocení rentability vloženého kapitálu. Věřitelé
budou zaměřeni na likviditu svých obchodních partnerů a jejich schopnost splácet závazky...
Z vypočtených výsledků finanční analýzy se odvozuje prvotní interpretace zanalyzovaných dat
a) identifikace modelu dynamiky - analýza vývoje ukazatelů v čase
b) kauzální analýza hodnotící vztahy mezi ukazateli (pyramidální rozklady)
c) korekce a zjištění odchylek
Srovnávací báze výsledků finanční analýzy
- Čas - porovnáváme dosažené výsledky s výsledky minulými a můžeme tak zhodnotit trend růstu či poklesu ve sledovaných oblastech;
- Prostor - porovnáváme dosažené výsledky s výsledky konkurentů podniku;
- Plán - porovnáváme dosažené výsledky s plánovanými hodnotami, posuzujeme vzniklé odchylky a identifikuje jejich příčiny;
- Expertní zkušenosti - tuto bázi používají zejména poradenské firmy či banky, kdy dosažené výsledky porovnávají a hodnotí na základě vlastních (expertních) zkušeností.
Pro další kroky analýzy použijte výsledky z programu FinAnalysis
|