Pokud potřebujete vytvořit firemní finanční analýzu, můžete řešit vše ručně např. v Excelu, hledat vzorce výpočtů, vymýšlet postupy řešení a nebo hledat metody, jak se dostat k výsledkům, připravovat grafické zpracování výsledků apod. Ale asi bude užitečné, když použijete nějaké již hotové softwarové řešení, např. právě FinAnalysis.
S aplikací FinAnalysis získáte softwarový nástroj, který vám umožní vytvořit kvantitativní finanční analýzu zkoumané firmy za použití rozboru firemních účetních výkazů (rozvaha, výsledovka, cash flow). Až naplníte data z výkazů rozvahy a výsledovky, získáte na 70 stran výstupních informací ve formě tabulek a grafů, které vám napomohou přehlednějšímu zobrazení finančního vývoje a ukazatelů sledované firmy.
Pokud si koupíte FinAnalysis, budete s aplikací pracovat v dobře známém prostředí Microsoft Excel, takže se neučíte novému prostředí. Máte možnost pracovat jak ve Windows, tak v systému Mac OS X.
Program je kompletně v českém jazyce, pro české účetní výkazy. Můžete mít i anglickou a německou jazykovou mutaci programu fungující nad českými účetními výkazy. Pro firmy na Slovensku je určena aplikace ve slovenském jazyce postavená nad slovenskými účetními výkazy.
Zapíšete data z vašich účetních výkazů do 4 listů aplikace - Rozvahy, Výsledovky, Cash flow a Vstupní údaje. Máte možnost analyzovat účetní výkazy až třinácti účetních období, ale můžete zadat jen 3 nebo 5, prostě kolik potřebujete. Výpočet všech ostatních dat, ukazatelů, tabulek a grafů následujících listů pak proběhne automaticky.
Jak jistě víte, hlavním cílem každého podniku je vytváření zisku. Proto byste měli sledovat výkonnost podniku, a hlavně trend zisku/ztráty. Pro vedení podniku je zisk nejdůležitější ukazatel. Uvidíte i výpočet EAT, EBT, EBIT a EBITDA.
Různé formy zisku a výsledku hospodaření
Potřebujete vědět, z čeho se zisk skládá. Jak vysoké jsou náklady, jak se mění v čase. Jaký podíl ze zisku ukrajují nejdůležitější z nákladů - provozní. Obdobné platí i o výnosech. Máme vyšší tržby za zboží, služby nebo výrobky?
Analýza výnosů a nákladů firmy Analýza nákladů z provozní činnosti
O změně firemních tržeb potřebujete být stále informováni. Růst tržeb je pozitivní trend, pokles je negativní faktor ve vývoji firmy. Růst tržeb bývá doprovázen vyšší rentabilitou, lepší produktivitou a silnější likviditou.
Analýza tržeb a obchodní marže
Potřebujete sledovat personální vývoj firmy, počet zaměstnanců, trend mzdových nákladů. Můžete zde srovnat přidanou hodnotu s průměrnou měsíční mzdou. Kontrolujte produktivitu práce, zda roste či klesá v čase.
Analýza zaměstnanců a produktivity práce
Pokud banky hodnotí rentabilitu společnosti, používají pro srovnání spíše provozní cash flow než VH firmy. V něm zjistíte, kolik peněz firma vydělá z pravidelné činnosti bez vlivu nepeněžních a mimořádných účetních položek.
Grafy cash flow a provozního cash flow
Horizontální analýzu výkazů potřebujete pro srovnání let s lety minulými v absolutním vyjádření. A podíl let s lety minulými i v relativním vyjádření. Vertikální analýza vyjadřuje podíl řádku výkazu k aktivům nebo tržbám.
Horizontální analýza (analýza vývojových trendů) Vertikální analýza (strukturální analýza)
Sledujete zde aktiva, tedy majetek společnosti, to co společnost vlastní - budovy, stroje, pohledávky, peníze, zásoby. Zobrazíte si jak velké jsou položky aktiv i jejich změny (nákup a prodej DM, změna zásob, pohledávek).
Analýza aktiv neboli majetku firmy Analýza zásob, obrat zásob
Analýzou kapitálové struktury porozumíte struktuře zdrojů (pasiva) a jejich podílu na financování majetku firmy (aktiva). Porovnáte si, jaký je vývoj struktury financování firmy, půjčování cizích peněz i podílů vlastníků.
Analýza pasiv, tedy zdrojů financování Vývoj vlastního kapitálu
Zobrazíte si objemy a časovou změnu velikosti vašich krátkodobých i dlouhodobých pohledávek - za dodání zboží, služeb nebo výrobků. Uvidíte objemy i změnu velikosti vašich budoucích plateb za dodané položky nákladů.
Potřebujete vědět, jakým pracovním kapitálem firma disponuje. Pracovní kapitál ve firmě neustále obíhá a tedy pracuje. V ukazateli ČPK se dozvíte, kolik provozních prostředků zůstane firmě k dispozici, když uhradí své krátkodobé závazky.
Analýza finančních fondů (oběžná aktiva - krátkodobé závazky)
Můžete si zkontrolovat plnění bilančních pravidel. Ta říkají, jak má být koncipována struktura majetku s cílem dosažení finanční stability. Určují zásady, které prostředky financování použít ke krytí určité kapitálové potřeby.
Zlatá bilanční pravidla financování
Zjistěte si ukazatele rentability. Ty vypovídají o tom, jak efektivně dokáže podnik zhodnotit vložený kapitál. Jedná se o poměr zisku nejčastěji k vloženému kapitálu. Rentabilita vyjadřuje schopnost kapitálu přinášet zisk.
Ukazatelé rentability DuPont analýza
Potřebujete sledoval likviditu firmy. Ta vyjadřuje schopnost jakékoli složky majetku přeměnit se v peníze. Je důležitá ve chvíli, kdy má firma nedostatek peněz a přitom je nucena uhradit okamžitě splatné závazky.
Zjistíte objem a dobu, po kterou je kapitál vázán v jednotlivých formách majetku (pohledávky, zásoby, stroje, ...) firmy. To má význam pro zjištění potřebného objemu kapitálu k realizaci činnosti firmy a k vytvoření zisku.
Zkontrolujete úvěrové zatížení podniku (úvěry a půjčky). Použití cizích zdrojů je do určité výše žádoucí, nesmí ale podnik zatěžovat vysokými finančními náklady. Vyšší zadluženost je možná, ale jen za cenu vyšší rentability.
U určitých poměrových ukazatelů (rentability, likvidity, ...) zjistíte jejich hodnoty i nahrazením položky hospod. zisku provozním cash flow. Provozní cash flow v mnohých případech určuje lépe zisk než hospodářský výsledek.
Jako investoři se zajímáte o ukazatele tržní hodnoty, které vypovídají o tržní hodnotě akcií nebo výši dividend. Ty a podobné ukazatele hodnotí firmu podle současného vývoje, ale i podle očekávání budoucí situace.
Zjistíte situaci firmy pomocí bankrotních modelů. Ty byly vytvořeny jako matematické modely na datech skutečných firem. Pomocí matematických vzorců se predikuje, jestli firma přináší majitelům zisk či se ubírá spíše k bankrotu.
Index IN05, Aspekt Global Rating, D-skóre ČNB
Taffler, Beerman, Springate, Fulmer - modely Altmanův model
Máte k dispozici zhodnocení hospodaření pomocí bonitních modelů. Ty patří mezi diagnostické modely, které hodnotí firmu na základě vybraného souboru ukazatelů, který nejvýstižněji umožňuje vyjádřit finanční situaci firmy.
Index bonity, Kralicek test, Grünwaldův model
Pro posouzení růstových vztahů (dynamiky) v ekonomice firmy existují nerovnice sestavené z indexů, pro základní oblasti podnikové ekonomiky. Z nerovnic bylo sestaveno několik souborů označených jako ekonomické normály.
Zde zjistíte možnou hrozbu pro firmu být "Zombie firmou". To je společnost, která není schopna dlouhodobě vytvářet zisk a aby nadále mohla fungovat, tak potřebuje dotace, levné půjčené peníze či vnější záchranu před bankrotem.
Pokud jste možným investorem, můžete se podívat na orientační pohled investorů z kapitálového trhu na rizikový profil podniku. Používáme metodiku ratingu AGR. Jedná se o pohled, jak hodnotit rizika investic do kapitálu firmy.
Firemní Investiční riziko počítané metodikou AGR
Pokud jste možným investorem, můžete se podívat na posouzení dluhopisů firmy metodikou MF ČR. MF ČR upozorňuje, že jde o počáteční posouzení emitenta dluhopisů, které nemá nahradit rating renomovaných firem.
Scorecard korporátních dluhopisů metodikou Ministerstva financí ČR
Zkontrolujete zde úspěšnost firmy pomocí soustavy INFA používané MPO ČR. Soustava pracuje s manažerským tvarem ekonomického zisku (EVA), který srovnává ROE se sazbou alternativního nákladu na vlastní kapitál (re).
EVA metodikou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Rozklad ukazatele EVA v metodice MPO ČR
platíte jednorázově bez závazku dalších plateb, máte možnost upgrade za nižší ceny |
pracujete ve známém prostředí MS Excel, můžete provádět modifikace aplikace |
SW není součástí konkrétního ERP systému, můžete jej použít pro libovolnou firmu |
|||
můžete si aplikaci otestovat stažením demoverze pro 3 období nad svými daty |
dodáme vám program elektronickou formou do 24 hodin, většinou i dříve |
Jako zákazník si nejčastěji koupíte českou jazykovou verzi aplikace FinAnalysis 2.2 CZ. Ta je kompletně v českém jazyce pro české účetní výkazy (rozvaha, výsledovka, cash flow). Můžete mít i anglickou a německou mutaci českých účetních výkazů.
Dále nabízíme slovenskou jazykovou verzi pro současné slovenské účetní výkazy.
Pro provozování aplikace potřebujete prostředí Micosoft Excel 2016 a vyšší. Umožňujeme rozbor účetních výkazů za až třináct účetních období. Aplikaci tvoří přes 30 listů, čímž získáváte více jak 50 stran výstupů ve formě tabulek a grafů.
FinAnalysis není součástí konkrétního ERP systému ani není s žádným provázán. Proto FinAnalysis můžete použít pro každou firmu, která má uzávěrkové účetní výkazy, což je téměř každá firma.
| |
| |
FinAnalysis na 3 období ZDARMA | |
Bez časového omezení a nutnosti registrace |